Programovací jazyk HTML --- 10.5.2002

Celú túto stránku som urobil v HTML. HTML je programovací jazyk ktorý je integrovaný priamo vo Windows. Takže teoreticky si môžete spraviť web stránku v obyčajnom windowsáckom wordpade alebo notepade. Lenže na robenie web stránok sú aj špecializované programy. Pýtate sa prečo, keď je HTML priamo vo Windows? Lebo sú oveľa pohodlnejšie. Ak robíte stránku vo wordpade, tak výslední súbor je ****.txt a potom ho musíte premenovať na ****.html a až vtedy ho môžete spustiť v Internet Exploreri (alebo inom webovom prehliadači) ako web stránku. No to ale v špecializovaných programoch nemusíte lebo oni vedia pracovať priamo so súborom ****.html (alebo ****.htm, ****.shtml, ****.asp a iné).


HTML jazyk je založený na značkách. No a najlepšia výhoda špecializovaných programov je že tieto značky zvýraznuje. Keby to tak nerobil (tak ako wordpad) tak potom by sa stránka ťažko opravovala a update-tovala. Prečo? Lebo stránka v HTML je len text, text, text a samý text. žiadny text a skoro žiadne formátovanie. Ale keď sú vyznečené odkazy červenou, parametre modrou, časte značky tmavo modrou a poznámky žltou, tak to sa už ľahšie orientuje.


Ja osobné som žiadni programovací jazyk nevedel a teraz okrem HTML ani neviem. A aj ten poznám len trochu. Všetko čo som sa naučil, viem len kvôli knihe "Tvorba WWW stránek pro úplné začátečníky" od Petra Brožu (vydal ComputerPress). Veľmi doporučujem túto knihu. Sú v nej popísané základy jazyka HTML a keď som ich pochopil ja, tak ich pochopí každý - tomu verte. Stojí 212 Sk. Pri robení stránky som používal program 1st Page 2000 (v2.0), ktorí som našiel na Computer CD (myslím, že 4/02) a hore zmienenú knihu.


A keď som to celé spráskal (asi 3 týždne, lebo sa mi vôbec nexelo :-)), hodil som to na i-net programom Leech FTP (v1.3).


That's All...